Co to jest syndrom chorego budynku?

Bóle i zawroty głowy, migreny, złuszczanie naskórka czy nienaturalne zmęczenie – wszystkie te objawy mogą być spowodowane przebywaniem w pomieszczeniach ze zbyt małą ilością świeżego powietrza lub też w miejscach o bardzo złej jakości powietrza. Opisywany zespół dolegliwości został w 1982 r. uznany przez Światową Organizację Zdrowia za odrębną jednostkę chorobową znaną pod nazwą Syndromu Chorego Budynku (SBS – od angielskich słów Sick Building Syndrome).
Początkowo Syndrom Chorego Budynku łączony był wyłącznie z chorobami spowodowanymi niekorzystnymi warunkami pracy – wspomniany zespół dolegliwości opisywano w literaturze w kontekście osób pracujących w biurowcach z niewystarczającą wentylacją czy też zbudowanych ze szkodliwych materiałów. W kolejnych latach definicja tego zespołu ulegała poszerzeniu. Współcześnie używa się tego terminu w stosunku do wszystkich pomieszczeń zamkniętych, których niekorzystny mikroklimat odbija się negatywnie na zdrowiu osób w nich przebywających.
Opublikowane w latach 80-tych XX wieku przez WHO statystyki były alarmujące – szacowano, że Syndrom Chorego Budynku dotyczy ok. 30% nowych i odnawianych budynków. Pocieszający był jednak fakt, że w większości przypadków można go było wyeliminować. Pomimo upływu lat i wzrostu świadomości zagrożenia, niewłaściwie zaprojektowane i wykonane budynki są istotnym powodem zachorowalności wśród pracowników oraz domowników.
Kryteria diagnozowania
Kluczowym kryterium przy diagnozowaniu Syndromu Chorego Budynku jest ustąpienie objawów i poprawa samopoczucia po opuszczeniu „chorego” wnętrza oraz współwystępowanie symptomów u innych osób przebywających w danym wnętrzu. Według Światowej Organizacji Zdrowia SBS współcześnie występuje głównie w obiektach nowych lub modernizowanych oraz tych charakteryzujących się skomplikowanymi systemami wentylacyjnymi. Poza niewłaściwymi parametrami powietrza (temperatura i wilgotność, stężenie dwutlenku węgla) u źródeł SBS może leżeć też hałas, drgania mechaniczne, elektryczność statyczna, zanieczyszczenia chemiczne czy pyłowe.
Tekst powstał z pomocą specjalistów z firmy Adagre: http://adagre.pl/.