Pozew o zaprzeczenie ojcostwa – najważniejsze informacje.

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa budzi wiele kontrowersji. Zdarza się, że osoba uważana za ojca dziecka zaczyna podejrzewać, że nim nie jest, przynajmniej pod względem biologicznym. Aby udowodnić żonie, że dopuściła się zdrady, mąż wnosi specjalny pozew do sądu. Zaprzeczenie ojcostwa jest dowodem na to, że osoba, która zgodnie z prawem jest uważana za ojca dziecka, w rzeczywistości nim nie jest. Ponadto prawo „wskazuje”, kto jest uznawany za ojca prawnego na podstawie domniemania (np. art. 85 i 62 ustawy o prawie rodzinnym). Więcej szczegółów na ten temat może udzielić Kancelaria Adwokacka Nartowski Trojanowska z Krakowa: http://adwokaci-nt.pl/prawo-rodzinne/.
Jak wygląda rozprawa o zaprzeczenie ojcostwa?
O co pyta sąd podczas rozprawy dotyczącej sporu o ojcostwo? Sąd będzie pytał, czy kobieta jest pewna, że ojcem dziecka nie jest jej mąż. Jeśli matka dziecka stoi na stanowisku, że biologicznym ojcem dziecka jest były mąż lub partner, rozprawa będzie wyglądała inaczej. Sąd poprosi o przedstawienie dowodów na to, że ojcostwo zostało zaprzeczone. Najlepszym sposobem na to są wyniki testu DNA. Wtedy sprawa o to, kto jest ojcem dziecka, szybko się kończy, bo istnieje dowód.
Ile kosztuje rozwiązanie sporu o ustalenie ojcostwa?
Jeśli mężczyzna chce wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa, to powinien szykować się na pewne koszty tego postępowania. Nie są to wysokie sumy, jednak warto wiedzieć, że osoba wnosząca pozew uiszcza opłatę w wysokości 200 zł od pozwu (przelewem na rachunek bankowy właściwego sądu lub przelewem pocztowym). W trakcie postępowania mogą zostać poniesione koszty sądowe (np. w związku z wnioskiem o przeprowadzenie testu DNA).
Jakie dokumenty należy dołączyć do pozwu o ustalenie ojcostwa?
Do pozwu o zaprzeczenie ojcostwa należy dołączyć szereg dokumentów, które będą stanowić jego załączniki. Koniecznie wart przygotować skrócony odpis aktu małżeństwa, który jest dowodem, że powód i pozwana pozostawali w związku małżeńskim. Oprócz tego konieczny jest skrócony odpis aktu urodzenia małoletniej pozwanej, czyli dziecka, którego dotyczy sprawa. Wartościowymi załącznikami są również dokumenty, które potwierdzają pobyt oraz wykonywanie pracy za granicą w okresie, kiedy mogło dojść do poczęcia. Ponadto niezbędne są trzy odpisy pozwu i załączników.
